Počet výsledků: 9

Otevřít filtraci

Velká pánev (lat. pelvis major) je součástí pánve. Svými okraji vymezuje dolní část břišní dutiny. V oblasti velké pánve se proto nacházejí níže položené břišní orgány (zejména tenké střevo a tlusté střevo). Viz také pánev, malá pánev.

Velké stydké pysky (lat. labia majora) jsou součástí vulvy. Velké stydké pysky jsou dva viditelné kožní záhyby, které se od Venušina pahorku táhnou směrem dolů a dozadu k hrázi. Mezi velkými stydkými pysky se nachází stydká štěrbina. Viz také malé stydké pysky.

Velký krevní oběh je jiný název pro systémový oběh. Viz také krev, krevní oběh.

Transpozice velkých tepen je jedna z vrozených srdečních vad. Vyznačuje se tím, že vývody velkých tepen ze srdce (plicnice a aorty) jsou vyvinuty opačně: aorta vychází z pravé komory a do těla tak vstupuje pouze odkysličený vzduch, zatímco plicnice naopak vychází z levé komory a přivádí do plic již okysličenou krev. Obrázek: Transpozice velkých tepen – schematický nákres. Vysvětlivky: RA = pravá síň, RV = pravá komora, LA = levá síň, LV = levá komora, SVC = horní dutá žíla, IVC = dolní dutá žíla, MPA = plicnice, Ao = aorta, TV = trojcípá chlopeň, MV = mitrální chlopeň, AoV = aortální chlopeň, ASD = defekt síňového septa, PDA = otevřená Botallova dučej. (Zdroj: By Centers for Disease Control and Prevention - Centers for Disease Control and Prevention, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29525842) Viz také trans-, tepny.

Velkobuněčný karcinom je jeden ze tří typů nemalobuněčného karcinomu plic. Jeho pojmenování pochází od nádorových buněk, které se při pozorování pod mikroskopem jeví jako abnormálně velké. Viz také karcinom.

Ledvinná pánvička (lat. pelvis renalis) je prostor uvnitř ledviny, který navazuje na ledvinné kalichy a zužuje se směrem k močovodu. Ledvinná pánvička je součástí močových cest. Obrázek: Struktura nefronu – schematický nákres. (Zdroj: Schematische Darstellung des Nephrons, Fabienne Reh, DocCheck, by BioRender.com (2023); převzato z https://app.biorender.com/biorender-templates; licencováno pod CC BY-NC-SA 3.0.) Viz také ledviny.

Exenterace pánve je radikální chirurgický zákrok, při kterém jsou z pánevní dutiny odstraněny všechny pánevní orgány. Exenterace pánve se používá někdy používá při léčbě onkologických pacientů, jejichž zhoubný nádor je ve velmi pokročilém klinickém stadiu. Odstraňuje se: u obou pohlaví močový měchýř, močová trubice, konečník a řitní otvor; u žen navíc pochva, děložní hrdlo, děloha, vejcovody, vaječníky, v některých případech i vulva; u mužů navíc prostata. Po zákroku zůstává člověku trvalá kolostomie a urostomie. Obrázek 1: Exenterace pánve (u ženy) – schematický nákres. Modrou přerušovanou čarou jsou vyznačeny orgány, které jsou odstraňovány při totální exenteraci pánve. (Zdroj: By Cancer Research UK - Original email from CRUK, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34334056) Viz také exenterace, pánev, pánevní orgány.

Pánev (lat. pelvis) je hluboká mísovitá struktura, která je vymezena spojením kostí pánevních, kosti křížové a kostrče. Z anatomického hlediska rozlišujeme velkou pánev a malou pánev. Tyto části jsou vzájemně odděleny tzv. pánevním okrajem (lat. linea terminalis), což je kostěná hrana probíhající přes kost stydkou, kost kyčelní a kostrč. Odvozené přídavné jméno je pánevní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz pánev.

Malá pánev (lat. pelvis minor) je součástí pánve. Svým tvarem připomíná velkou nálevku, ve které se nachází pánevní dutina s pánevními orgány (zejména močový měchýř, některé pohlavní orgány a konečník). Viz také pánev, velká pánev.

Zobrazeno 1 až 9 z 9

Počet výsledků